Gözde Çıkan Arpacığın Oluşumu ve Tedavisi

Gözde Çıkan Arpacığın Oluşumu ve Tedavisi
4 Ağustos 2014 tarihinde eklendi, 1.975 kez okundu.

Arpacık Halk Dilinde ise genellikle it dirseği olarak bilinen hastalık. Alt yada üst göz kapağının kenarında oluşan küçük ve ağrılı sivilcelerdir. Arpacık denilen bölgeden belli bir süre sonra irin (iltihap)  dolu bir baş oluşur ve zaman sonra patlar. Arpacığa kirpik diplerindeki küçük yağ bezelerinden birinin yangılanması neden olur. Bulaşıcı değildir. Sık sık arpacık çıkması durumunda göz kapağındaki yangılanmanın tedavi edilmesi gerekir. Ayrıca arpacığın çıkmasını tetikleyen bazı etkenler de vardır, makyaj kalıntıları, aşırı uykusuzluk, göz çevresindeki hijyen problemi arpacık oluşumunu tetikler.

Göz kapağında çıkan arpacığın tedavisi

Sıcak kompres ağrıyı hafifletir. Ayrıca arpacığın erken olgunlaşmasına yardımcı olur. Kompres sıcak suda ıslatılıp sıkılmış temiz bir fanila parçasıyla yapılır. Bu iş içinde su yerine sulandırılmış asitborik kullanılabilir. Doktor göz damlası yada merhemi de verebilir. Göz hijyenine dikkat edilmelidr.

Arpacığın tedavi ile geçmemesi ve yangılamanın sürmesi az rastlanan bir durumdur. Bu durumda basit bir operasyonla arpacık temizlenir.

Yine de göz doktoruna başvurulması gereklidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git