Hamilelikle ilgili hurafeler ve doğru açıklamalar

Hamilelikle ilgili hurafeler ve doğru açıklamalar
16 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 96 kez okundu.

Minik yavrusunu sağlıkla kucağına almak pek çok kadının şüphesiz en büyük arzusudur. Hal böyle olunca ‘ya anne olamazsam’ endişesinden, ‘hamileliğimde ya bebeğime zarar verecek yanlış bir davranışta bulunursam’ tedirginliğine dek pek çok olumsuz düşünce akla takılabiliyor. Hatta kulağa çalınan hurafeler keyifleri kaçırabiliyor. İşte size hamilelikle ilgili hurafeler ve doğru açıklamalardan bazıları

Çift canlıyım, 2 kişilik yemem lazım

Gebelik boyunca büyüyen fetüs tüm ihtiyaçlarını anneden alıyor. Bu nedenle
folik asit, kalsiyum ve demir gibi ilave vitamin ve minerallere ihtiyaç oluyor. Çift canlıyım çok yemem lazım hamilelikle ilgili hurafelerdendir ve doğru açıklaması şudur: enerji ihtiyacı sanıldığı kadar çok değil. Gebeliğin ilk 3 ayında kalori artışına gerek yok. İkinci üç ay için günlük 350 kalori, son üç ay için günlük 450 kalori artış yeterli. Daha fazla kalori obezite, diyabet ve hipertansiyona da zemin hazırlıyor.

Mutlaka sol yanıma yatmalıyım

Sol yana yatmak da hamilelikle ilgili bir hurafedir ve doğru açıklaması şudur: rahat uyuyabildiğiniz her pozisyonda uyuyabilirsiniz. Hamilelik sürecinde eşini nöbetçi gibi görevlendirip sol yanına yatmasını gözetletenler bile olabiliyor. Oysa böyle bir şeye hiç gerek yok. Rahat uyku uyuyabildiğiniz her pozisyonda yatabilirsiniz. Bebek büyüdükçe ağırlığı artan rahim bebeğe kan taşıyan ana damarlara basınç yapabilir. Aynı damarlar anne kalbine ve beynine de kan tedarik eder. Eğer damarlar kan taşıyamayacak kadar baskı altında kalırsa anne uyanıp yatış pozisyonunu değiştirecek, bebek de etkilenmeyecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git