Hamilelikte bel ağrısı

Hamilelikte bel ağrısı
16 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 78 kez okundu.

Hamilelikte bel ağrısı

Hamilelikte en sık görülen şikâyetlerden bir tanesi de bel ağrısıdır. Gebelik durumunda bel ağrısının görülme sıklığı %75’tir. Yani her 4 hamileden 3 tanesi bel ağrısı şikâyeti ile doktoruna danışır. Peki, gebelikte bel ağrısı normal midir ve önlenebilir mi? Gelin bu sorulara birlikte cevap arayalım.

Ağrılar Normal Mi?

Gebelikte bel ağrısının en büyük sebeplerinden bir tanesi bebeğin kilosuyla birlikte omurlara ve kuyruk sokumuna binen ağırlığın artmasıdır. Bu da ağrıya sebep olur. Bir diğer sebebi ise artan ağırlığı taşımak için omurlar, bel ve sırt bölgesindeki kaslarınızınız daha çok çalışmasıdır. Kaslar daha çok çalıştığında sırt ve bel bölgesinde ağrılar meydana gelebilir.

Bel ve sırt bölgesinde ağrıların olması sağlıklı bir hamilelik ve sağlıklı bebek için normal bir durumdur. Fakat buna rağmen ağı durumunda doktora başvurulmalıdır. Bunun sebebi ise ağrıların asıl kaynağının başka bir sorun olabilme ihtimalidir.

Bel ve Sırt Ağrısı Nasıl Engellenir?

Rahat bir hamilelik dönemi ve bel ağrısını nispeten azaltmak için gebelikte dikkat edilmesi gereken davranışlar şu şekildedir;

  • Dikkatlice oturup kalkın
  • Otururken ayaklarınız biraz yukarıda olsun ve belinize destek olacak bir koltuk seçin ve ya destek olarak bir kırlent kullanın
  • Eğilip kalkarken omurganızın düz olmasına dikkat edin. Eğilip kalkma esnasında dizlerinizi kırın.
  • Uyurken yan yatmaya özen gösterin. Ayrıca dizlerinizin arasına ve karnınızın altına yastık koymanız ağrıların azalmasına yardımcı olacaktır.
  • Düzenli egzersizlerle belinizi güçlendirin ve bol su tüketin

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git