Hamilelikte hafıza sorunlarına dikkat

Hamilelikte hafıza sorunlarına dikkat
15 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 82 kez okundu.

Hamilelik döneminde anne adaylarının birçok organında fiziksel değişiklikler meydana gelmektedir. Bu değişiklikler tek fiziksel durumlarla kalmayıp beyin fonksiyonlarında da bazı değişiklikler meydana gelmektedir. Hamilelik sırasında anne adayları geçici hafıza kayıpları, dikkatsizlik gibi durumlarla karşı karşıya kalmaktadır. Ancak bu durumlar çok ciddi rahatsızlıklar olmamaktadır ve genelde yakın zamana göre unutkanlıklar yaşanmaktadır. Hamilelik döneminde yaşanan uykusuzluk, telaş, endişe gibi durumlar beyindeki hafıza bölümünü tetiklemektedir. Bunun için hamilelik döneminde anne adayları stresten uzak durmalı ve dinlenmeye özen göstermelidir.

Stresten uzak durun!

Hamilelik sırasında anne adayları stresli ve kalabalık ortamlardan uzak durmalı ve daha çok sakin yerlerde bulunmalıdır. Hamilelik sırasında annenin yaşadığı her şey bebeği de etkilemektedir. Bu yüzden anne adayları bu dönem içinde hareketlerine, yediklerine, içtiklerine çok dikkat etmelidir. Özellikle diyabet hastası anneler bu dönem içinde diyetisyen tavsiyesine uymalıdır aksi takdirde ciddi hafıza sorunları ile karşı karşıya gelebilirler.

Sağlıklı bir hamilelik geçirin

Hamilelik döneminde sağlık problemleriyle karşılaşmamak için bu dönem içinde uzmanların tavsiyeleri dikkate alınmalıdır. Özellikle hamilelikte hafıza sorunlarına dikkat edilmelidir ve bu tarz sorunları en az hasarla atlatmak için hafif tempolu yürüyüşler, hamilelere özel pilates hareketleri yapılmalıdır. Aynı zamanda bu dönem içinde grip gibi hastalıklara yakalanmamak için bol bol meyve ve sebze tüketilmeli doktor kontrolünde şifa verici bitki çayları içilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git